Producenci

 

 

 

Rozłączniki i przełączniki

8UD1851-3CD05 Uchwyt z płytą maskującą EMERGENCY-STOP podświetlany 8UD1851-3CD05 Uchwyt z płytą maskującą EMERGENCY-STOP podświetlany
Producent: SIEMENS
Cena:

425,74 zł

Cena netto: 346,13 zł

szt.
zobacz więcej
OA1G10 styk pomocniczy 1NO (1SCA022353R4970) OA1G10 styk pomocniczy 1NO (1SCA022353R4970)
Producent: ABB
Cena:

26,38 zł

Cena netto: 21,45 zł

szt.
zobacz więcej
OT200E03P rozłącznik 3bieg. z rączką i wałkiem (1SCA022712R0800) OT200E03P rozłącznik 3bieg. z rączką i wałkiem (1SCA022712R0800)
Producent: ABB
Cena:

685,42 zł

Cena netto: 557,25 zł

szt.
zobacz więcej

Niezawodna i praktycznie rozplanowana instalacja elektryczna jest niezbędnym elementem każdego budynku użytkowego. Specyfikę sieci elektrycznej determinują takie czynniki jak: typ obiektu, jego rozmiar i położenie. O ostatecznym kształcie instalacji decyduje ilość i rozmieszczenie urządzeń zasilane prądem. Elementami odpowiadającymi za uruchamianie i odłączanie obiegu prądu są rozłączniki i przełączniki.

Rozłączniki

Rozłączniki są głównymi elementami nowoczesnych instalacji elektrycznych. Ich rolą jest odcięcie dopływu prądu do urządzeń w sytuacji zagrożenia takich jak przeciążenie zasilania. Ich zadaniem jest również uruchamianie i zatrzymywanie silników, a także reakcja na obciążenia zasilania. Rozłączniki są obecnie elementem standardu sieci elektrycznej niemal w każdym domu. Stopniowo wypierają one tradycyjnie stosowane kiedyś bezpieczniki.

Rodzaje rozłączników

- rozłącznik bezpiecznikowy - otwiera bądź zamyka obwód elektryczny w granicach prądu znamieniowego, wyposażony w ruchome, połączone szeregowo wkładki bezpiecznikowe

- rozłącznik izolacyjny - główne zabezpieczenie wykorzystywane w domach mieszkalnych i przestrzeniach komercyjnych

- rozłącznik z bezpiecznikami - zestaw kombinowany, w którym bezpieczniki połączone są szeregowo z urządzeniem rozłączanym mechanicznie,

Przełączniki

Przełączniki służą do włączania lub wyłączania torów prądowych w obwodach jednobiegunowych i wielobiegunowych (np. włącznik światła). Poprzez naciśnięcie przełącznika wywołujemy zmianę położenia styków. Ponowne przerwanie obwodu następuje dzięki ponownemu naciśnięciu przełącznika. W języku potocznym często utożsamia się je z przyciskami. W przemyśle rozróżnia się je jako dwa odrębne urządzenia. Przyciski, w przeciwieństwie do przełączników wymagają ciągłego przytrzymywania w pozycji włączonej.

Rodzaje przełączników

- stacyjkowy – styki zmieniają położenie poprze obrót kluczyka

- dźwigienkowy – zmiana pozycji joysticka uruchamia urządzenie

- kołyskowy – przycisk w kształcie kołyski

- wandaloodporny – wyposażone są w osłonę, która chroni pracę urządzenia w trudnych warunkach pracy

- wciskany – standardowy przycisk(włącznik)

Rozłączniki i przełączniki, jak każdy element instalacji elektrycznej są istotnym ogniwem, od którego zależy wydolność całej sieci. Dostępność i różnorodność elementów składowych instalacji elektrycznych jest powszechna dzięki źródłom takim jak hurtownia przemysłowa, czy sklep internetowy. Jakość materiałów wpływa na bezpieczeństwo użytkowania sieci, dlatego powinna stanowić priorytet.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl